Rafał Gorzycki

Kompozytor i perkusista pochodzący z Bydgoszczy. Zaliczany jest do najważniejszych, najbardziej twórczych kompozytorów, perkusistów i muzyków jazzowych w Polsce i Europie. Jest typem artysty niezwykle płodnego, dotąd nagrał 21 autorskich albumów. Współtworzone przez Gorzyckiego zespoły, m.in.: Sing Sing Penelope, Ecstasy Project i Dziki Jazz przyczyniły się do zmiany pokoleniowej w polskim jazzie – okrzyknięto je muzycznymi odkryciami ostatniej dekady.

Gorzycki to artysta o przygotowaniu klasycznym i jazzowym, zafascynowany współczesną muzyką kameralną i współczesnym jazzem. Obecnie studiuje “Kompozycję” na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie profesora Zbigniewa Bargielskiego.

Największy amerykański portal jazzowy - All About Jazz przyznał Gorzyckiemu tytuł „The Best Coming Premiere" za jego autorski album „Realium" (2007. r.). Inne amerykańskie wydawnictwo - „Moon in June" - wydawca legendarnego Soft Machine, umieściło w 2014 r. dwa utwory Rafała na swojej składance zawierającej najciekawszą muzykę jazzową z całego świata. W 2010. r. nominowany do „Fryderyków" za album „Dziki Jazz". Rok później kwartet Dziki Jazz został laureatem „Nagrody Polskich Melomanów" w kategorii „Free Jazz" (plebiscyt Programu Trzeciego Polskiego Radia). Rafał Gorzycki jest Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kilkukrotnym stypendystą Marszałka woj. kujawsko-pomorskiego, a także UM Bydgoszczy, laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Artysta jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej , Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz członkiem Zarządu Stowarzyszenia Artystycznego Mózg. Gorzycki występuje na scenach i festiwalach całej Europy (także w Azji i USA), a jego albumy dostrzegają i wyróżniają media – zarówno w Europie, jak i „za Oceanem".

Rafał skomponował muzykę do trzech filmów fabularnych oraz dwóch spektakli teatralnych. W latach 2011. i 2012. Gorzycki został uznany za „Artystę Roku" i uplasował się na kolejno 5. i 9. miejscu rankingu „Top 10" portalu Jazzarium, a jego album THEY WERE P zaliczono do dziesięciu najważniejszych płyt roku. Album PLAYING uznano za jeden z najlepszych w 2016 roku.

http://rafalgorzycki.com/pl/

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na ZBIERAM.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny