Fero Király

Słowacki artysta dźwiękowy. Realizuje projekty artystyczne z pogranicza performance, sound-art i instalacji dźwiękowych. Zajmuje się interpretacjami muzyki współczesnej, rozwojem instrumentów audiowizualnych oraz projektami edukacyjnymi z zakresu muzyki, multimediów i kreatywnego kodowania.

Wykorzystuje nowe, eksperymentalne pozycje z pogranicza, tworzy własne narzędzia cyfrowe i lubi współpracować przy projektach z innymi artystami o multidyscyplinarnym ukierunkowaniu. Wraz z Evą Vozárovą prowadzą stowarzyszenie ooo, które jest główną platformą tych działań, wśród których wyróżnia się intermedialna międzynarodowa impreza JAMA, którą organizują od 2019 roku.

Ostatnio zajmuje się mikrotonowością i kodowaniem na żywo za pomocą mediów cyfrowych. Swoimi instalacjami dźwiękowymi z ostatniego okresu “Chronika” i “Water music III” podejmuje tematy języka i czasu. W swojej pracy używa darmowego oprogramowania open-source: JACK i SuperCollider na systemie Linux. Wolne oprogramowanie zawsze było ważną częścią jego pracy i etyki, dlatego też jest współtwórcą kilku projektów open-source.

Jako wykonawca muzyczny poświęcił się wyłącznie interpretacji dzieł XX i XXI wieku oraz szczegółowemu odwzorowaniu wczesnych dzieł minimal music Philipa Glassa, z których większość miało premierę na Słowacji - od klubów po dwie największe katedry (Koszyce, Bratysława) i festiwale. Dzięki temu do jego najsłynniejszych projektów należy zespół Cluster Ensemble (z Ivo Šillerem i Zuzaną Biščákovą), który zdobył kilka nagród i znaczące recenzje w “The Guardian” i “The Pitchfork” za album “Cluster Ensemble plays Philip Glass”.

W swojej dziedzinie pedagogicznej jest autorem audiowizualnego instrumentu muzycznego “Zvukodrom” dla dzieci oraz nauczycieli edukacji muzycznej, a także “Botanical Garden”, który zawiera partytury graficzne, kompozycje i gry dźwiękowe dla dzieci. Kolekcja niedawno zadomowiła się na terenie słowackich podstawowych szkół artystycznych i stała się częścią dziecięcej edukacji muzycznej.

Fero Király jest absolwentem Wydziału Muzycznego Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie, gdzie studiował grę na fortepianie. Pracuje jako niezależny artysta i wykłada przedmiot DŹWIĘK na Wydziale Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Jako nauczyciel zewnętrzny wykładał na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie na Wydziale Filozofii i Pedagogiki oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy na Wydziale Muzycznym – Katedrze Kompozycji i Dyrygentury. Na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Komeńskiego obronił również pracę doktorską pt. “Nowe media w edukacji artystycznej w Szkole Podstawowej”.

Fero Király był na kilku rezydencjach artystycznych (Santa Cruz, San Francisco, Druskininkai, Ljubljana, Poznań) i współpracował z takimi artystami jak: Daniel Matej, Karolina Kubik, Milan Adamčiak, Michal Murin, Maja Osojnik, Anat Ben David, Peter Machajdík, Juraj Bartusz, Zbyněk Prokop, Juraj Vajó, Jakub Pišek, Petra Fornayová, Peter Mazalán, Eva Šušková, Martin Derner, Bohuš i Monika Kubínski i wielu innych. Oprócz Słowacji występował m.in. w Nowym Jorku, San Francisco, Londynie, Pradze, Berlinie, Passau, Wiedniu, Oslo, Kopenhadze, Trebišov i innych.

www.ferokiraly.com

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na POMOC.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny

Bilety