Thomas Köner

Jego prace to medytacje audiowizualne, które eksplorują nasze pojęcie czasu, pamięci i lokalizacji. Zaprasza publiczność do cieszenia się wrażeniami głębi, odległości i znikania oraz do zgłębiania właściwości przestrzeni wokół naszych granic percepcji.

Thomas Köner (ur. 1965 w Bochum, Niemcy) studiował w Musikhochschule Dortmund i CEM Studio Arnhem. Jako artysta medialny Thomas Köner jest wybitną postacią w dziedzinie muzyki współczesnej, techno i sztuki multimedialnej, pracując w obszarach kompozycji, sztuk wizualnych, prac instalacyjnych i produkcji muzycznej. Przez ponad trzy dekady jego praca była rozpoznawalna na całym świecie i wyróżniał się we wszystkich obszarach swojej działalności artystycznej, otrzymując najbardziej prestiżowe nagrody, jak Golden Nica Ars Electronica (Linz), Transmediale Award (Berlin), Best Young Artist at ARCO (Madryt), i wiele więcej.

Jego znajomość sztuk wizualnych i dźwiękowych zaowocowała licznymi zleceniami tworzenia muzyki do filmów niemych dla Auditorium du Musée du Louvre, Musée d’Orsay, Centre Pompidou i innych. Podobnie stworzył instalacje dla różnych sytuacji, na przykład ISEA (Międzynarodowe Sympozjum na temat Sztuki Elektronicznej), Museo Nacional de Bellas Artes Santiago de Chile, aby wymienić tylko kilka. Jego prace znajdują się w zbiorach znaczących muzeów, takich jak Musée national d’art moderne, Centre Pompidou Paris, Musée d’art contemporain, Montréal.

Thomas Köner kontynuuje bliski związek ze sztuką dźwiękową, tworząc dzieła radiofoniczne dla narodowego radia w Niemczech i Francji (Deutschlandradio Kultur, WDR Studio Akustische Kunst, Radio France), jednocześnie pracując jako wykonawca na żywo, kompozytor i producent. Jego kompozycje muzyczne z początku lat 90., w tym albumy: Permafrost, Nunatak i Teimo, były uważane za pionierskie w dziedzinie minimal-elektroniki i nadal są drukowane (Type Label). Jego obecny album Novaya Zemlya został wydany przez Touch. Uznane umiejętności produkcyjne Könera w jego bardziej duetowym duecie Porter Ricks, którego album Biokinetics uważany jest za „klasyczne brzmienie techno”, zaowocowało zleceniem remiksowania m.in. Nine Inch Nails Trenta Reznora.

http://thomaskoner.com/

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na ZBIERAM.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny