Jakub Królikowski

Kompozytor i pianista improwizujący. Współzałożyciel festiwalu Światłodźwięki. Działa z wieloma muzykami i artystami w celu wzajemnej inspiracji i przepływu kreatywności. Z zamiłowaniem realizuje działania kuratorskie, stara się łączyć artystów/ki z różnych rejonów geograficznych i środowisk, tak aby razem odkrywać łączący ich wspólny mianownik. W muzyce stara się uchwycić i wytworzyć klimat oraz “ducha epoki”, w celu uzyskania akustycznych konotacji u odbiorców, artystycznego modelowania nastrojami i estetycznej satysfakcji. Zgodnie z doktryną Mozarta, Jakub Królikowski analizuje język zasłyszanych dawnych i współczesnych stylów, by posługiwać się nimi w improwizacji i je twórczo przetwarzać, stopniowo kształtując nowe zjawiska dźwiękowe i eksperymentalne formy powstające z repetytywnych struktur. Eksploruje usterki jako potencjalny budulec pod nowe jakości.

Wykonuje jazz futurystyczny na fortepianie i syntezatorach. Zgłębia autorski solowy styl gry “organiczne techno”. Komponuje na różne instrumenty. Poszukuje różnorodnych relacji muzyki z innymi dyscyplinami sztuki.

Otrzymał Nagrodę Główną na Konkursie Kompozytorów im. M. Stachowskiego pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego. Wziął udział w rezydencji artystycznej Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie, gdzie komponował muzykę do filmów animowanych słowackich twórców. Skomponował też muzykę do spektaklu i flmu “Noc i Mgła” w Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII zrealizowanego przez Telewizję Polską TVP3 Poznań.

Występował w Austrii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Gruzji, Litwie i wielu innych krajach Europy, a w Polsce na takich festiwalach jak Jazz Od Nowa, Nowa Tradycja, Ethnoport, Maltafestival i inne.

Absolwent Kompozycji oraz Fortepianu Jazzowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Bierze udział w takich projektach jak Fanfara Awantura, Florafabrik, With Out Identity, Koń, Kartony, Kwartet i inne.

https://www.youtube.com/watch?v=Z3AXTxKnTFQ

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na ZBIERAM.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny