Sabah Al Ani

Saksofonista, improwizator, kompozytor pochodzący z Rennes (Francja). Inżynier elektroniki i telekomunikacji. Bada rozszerzone techniki gry kontemplując wymiary barwy, polifonii, spektrum harmonicznego i zakłóceń. Studiował saksofon klasyczny w Conservatoire de Rennes, a także jazz i improwizację w Conservatoires de Brest, Rennes i Montreuil, a także studia inżynierskie.

Brał udział w warsztatach i uczył się od muzyków takich jak Frédéric Briet, Olivier Benoit, Jacques Di Donato, Stéphane Payen, Amir ElSaffar, Joëlle Léandre i in. Spędził 3 lata eksperymentując na warszawskiej scenie, gdzie dołączył do Warsaw Improvisers Orchestra, dużego zespołu improwizującego gromadzącego muzyków z różnych środowisk muzycznych.

Dołączył także kilkakrotnie do Krakowskiej Orkiestry Improwizatorów, poszerzając swoją wiedzę na temat polskiej sceny. Brał udział w eksperymentalnych spotkaniach muzycznych w różnych miejscach w Warszawie (Chłodna25, Chmury, Eufemia, Ladom, Mózg), tworzył występy z tancerzami (kolektyw SzurSure) i prowadził warsztaty badające sposoby muzyków na interakcję z dźwiękami wydawanymi przez tancerze i ich język ciała. Sabah nagrał także z włoskim gitarzystą Lucio Tasca i polskim perkusistą Wojtkiem Kurkiem album “Reductions” wydany przez portugalską wytwórnię Creative Sources (cs437).

W 2016 roku rozpoczął swój solowy projekt, gromadząc różne wpływy idiomatyczne - jazz współczesny, klasyczny, maqam, noise. Bada rozszerzone techniki na saksofonie altowym, koncentrując się na wewnętrznych możliwościach tego instrumentu jako przedłużenia jego głosu. Podchodzi do poznawczych aspektów własnego obu-usznego postrzegania dźwięku wyobrażonego i emitowanego, zgodnie z przestrzenią, w której odbywa się solo. Kluczową ideą jest zaoferowanie wykonania site-specific podczas gry z wymiarami barwy, polifonii, spektrum harmonicznego, zakłóceń i głosu. Chodzi o to, aby publiczność zastanowiła się nad dźwiękiem jako materiałem organicznym, generując osobiste interpretacje emocjonalne i sensoryczne.

https://soundcloud.com/sabahalani

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na ZBIERAM.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny