Fabrizio Soprano

Urodzony w Neapolu, ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie pod okiem Aldo Tramma, a następnie kierując się zasadami Neapolitańskiej szkoły fortepianowej u Vincenzo Vitale. Później studiował w Nowym Jorku i uczestniczyć w Kursach Mistrzowskich odbywających się w USA autorstwa Emanuela Ax. Ma na swoim koncie wiele koncertów we Włoszech i za granicą (Rosja, Anglia, Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone) w główne instytucje muzyczne (Lincoln Center, Kennedy Center, Salle Gaveau, Marmurowy Pałac), gdzie otrzymał recenzje zarówno od krytyków, jak i opinii publicznej. Podczas pobytu w Ameryce zetknął się z innymi stymulatorami stylów muzycznych, takimi jak jazz i rock, i rozpoczyna ścieżkę badawczą, która poprowadziła go do współpracy z wielkimi nazwiskami na międzynarodowej scenie muzycznej (Harry Connick Jr., Clemens Orth, Tony Bennett, Gato Barbieri).

Od tego czasu Fabrizio Soprano kontynuuje, równolegle z klasyką, a głębsze eksplorowanie nowych stylów i języków muzycznych, prowadzące jego m.in. w recitalach monograficznych poświęconych Beatlesom lub Cole Porterowi w dialektycznej równowadze między klasycznym a nowym językiem awangardowej muzyki współczesnej.

Od 2005 roku jest kierownikiem produkcji Amalfi Coast Music & Arts Festival, a w 2009 roku został mianowany sekretarzem artystycznym „Società Liszt”, włoskiego oddziału American Liszt Society. Był jednym z pianistów zaproszonych przez Accademia di Santa Cecilia do udziału w „Maratonach Liszta 2010-2011” w Parco della Musica w Rzymie, z okazji obchodów dwustulecia Liszta. Fabrizio Soprano współpracował ostatnio z Teatro San Carlo w Neapolu jako Asystent Mistrza Chóru; owocne doświadczenie, które dało mu możliwość robienia produkcji muzycznych z prestiżowymi solistami i dyrygentami (Renato Bruson, Alexander Anissimov, Maurizio Benini, Riccardo Muti).

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na ZBIERAM.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny