Zhenya Strigalev

Saksofonista Rosyjski mieszka i tworzy w Londynie.

Od czasu ukończenia prestiżowej londyńskiej Royal Academy of Music, gdzie został zaproszony na pełne stypendium, Zhenya przebył dynamiczną ścieżkę między londyńską i nowojorską sceną jazzową. Pracował z niektórymi z najbardziej przyszłościowych muzyków (m.in. Eric Harland, Ambrose Akinmusire, Tim Lefebvre, Chris „Daddy” Dave, Alex Sipiagin, William Parker, Aaron Parks, Joseph „Foley” McCreary od Milesa Davisa, Larry Grenadier) i występował na wielu prestiżowych festiwalach i koncertach jazzowych, koncertując w większości krajów Europy, Chile, Argentynie, Peru.

Nagrał 4 albumy ze swoimi zespołami Smiling Organizm i Never Group, a jego muzyka jest regularnie grana w radiu BBC oraz w krajowych rozgłośniach radiowych w Austrii, Niemczech, Finlandii, Szwajcarii, Australii, Francji. Jego koncerty na całym świecie można również obejrzeć we francuskiej muzycznej stacji telewizyjnej Mezzo Live HD. Lubi wyzwanie, jakim jest rzucenie światła na to, co nieodkryte, i opisuje pożądany dreszczyk emocji, który się rozwija: „Całym celem tego, co robię, jest to, że muszę siebie zaskoczyć”. Jego najnowszym projektem jest JZ Replacement i ich najświeższy album „Disrespectful” ukazał się w wytwórni Rainy Days w 2020 roku w St. Petersburgu.

„The Telegraph” opisał go jako „Niezależność w sercu współczesnego jazzu”. „DownBeat Magazine” określił jego album jako „Powszechnie atrakcyjny”.

https://www.zhenyastrigalevmusic.com

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na ZBIERAM.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny