Tadeusz Sudnik

Tadeusz Sudnik polski muzyk, kompozytor, realizator dźwięku. Jest pomysłodawcą i założycielem Studia Dźwięków Niemożliwych, twórcą multimedialnych koncertów- spektakli.

Interesuje go granie na żywo na syntezatorach analogowych, elektronicznych urządzeniach generujących dźwięk, a w trakcie koncertów granych na żywo przekształca różnorodne efekty dźwiękowe. Używając tych środków do generowania i przekształcania dźwięku, stworzył na scenie małe studio. Oprócz sal koncertowych, teatralnych i klubowych grał w lasach, nad jeziorami i rzekami, na mostach i pod mostami, na statkach rzecznych, w stodołach, pałacach, zamkach, kościołach, fabrykach i kopalniach.

Przez kilkanaście lat pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie, gdzie nagrywał i realizował muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową.

Przez wiele lat współpracował z festiwalem Warszawska Jesień, Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Teatrem Narodowym, Teatrem Małym, festiwalem Ad Libitum. Wystąpił także na festiwalach Inventionen w Berlinie Zachodnim, w Montreaux i in.

Skomponował muzykę do spektaklu baletowego „Pejzaż Nocą” dla Teatru Wielkiego, do sztuki „Drewniany człowiek” Stasysa Eidrigeviciusa wystawionej w warszawskim Teatrze Studio, muzykę Ferajna Pana Dropsa dla teatru Scena Lubelska i in. Projektował też dźwięk dla Double Opera Krzysztofa Knittla i Johna Kinga HEARTPIECE, wystawianej w galerii „The Kitchen” w Nowym Yorku. W galerii XXI w Warszawie w 2006 r. wystawił swój projekt multimedialny „Kolej rzeczy”. Na zamówienie warszawskiej galerii sztuki appendix2 skomponował utwór muzyczny ilustrujący wystawę OD-DO Stanisława Dróżdza (2009 r). Na zamówienie wydawnictwa Polonia Records nagrał płytę Tadeusz Sudnik & His Friends In Art (2006). Cytula Tyfun był pierwszym zespołem, w którym grał od 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Knittlem, Andrzejem Bieżanem i Mieczysławem Litwińskim.

Jednocześnie koncertował w całej Europie i nagrywał płyty z renomowanymi muzykami jazzowymi: w zespołach Helmuta Nadolskiego i Andrzeja Przybielskiego, „Freelectronic” Tomasza Stańko, „Onolulu filharmonia” Mathieu Sadowskiego (Francja), „Park Maszynowy” z Włodkiem Kiniorskim, ”Analogics” z Wojciechem Konikiewiczem, „Koncert Figur Niemożliwych” z Andrzejem Mitanem, „Interakcje” z Krzysztofem Knittlem, „Joined Forces” z Pawłem Prochnowskim (Kanada). W 2003 roku nagrał płytę i odbył europejskie trasy koncertowe z zespołami „Digivoco” i „Amusos” Adama Pierończyka z Gary Thomasem (USA), a w zespole Berliner Composers Ansamble projekt „Transylvaniana” prowadzonym przez perkusistę Maurice de Martin (Berlin), gdzie grał z muzykami z całego świata. Brał także udział w projekcie koncertowym Tomasza Stańko „Peyotl3” i koncertował ze wznowioną formacją Freelectronic (2004). W 2006 r odbyła się polska trasa koncertowa z niemieckim zespołem Der Rotte Bereich . Grał również z Sonny Sharockiem (USA) Peterem Gigerem (Austria), Don Um Romao (Weather Report), Antymosem Apostolisem, Michałem Miśkiewiczem, Januszem Skowronem, Mamadou Diouf, Gunnarem Geise, Pawłem Szymańskim, Jerzym Kornowiczem, Tadeuszem Wieleckim, Ryszardem Lateckim i in.

Obecnie koncertuje z zespołem Kawalerowie Błotni, jak również z Szabolcsem Esztenyi, Zdzisławem Piernikiem, Tomaszem Dudą i Jerzym Kornowiczem.

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na POMOC.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny

Bilety