Joanna Wabik

Autorka/współautorka utworów z pogranicza instalacji, architektury, muzyki i performansu. Skupia się w nich m.in. na świadomej interwencji w kontekst przestrzenny, dźwiękowy, społeczny, psychologiczny, technologiczny. Wykorzystuje jego potencjał do uczytelnienia idei utworu, bądź do jej powstania. Performatywny aspekt często realizuje dzięki interakcji z odbiorcą, pobudzając go do odczuwania i doświadczania dźwięku, przestrzeni, materii swoim ciałem/zmysłami, włączając go do pewnego rodzaju zabawy/gry w czasie rzeczywistym. Daje szerokie pole do interpretacji zdarzenia, którą chętnie, w rozmowie, konfrontuje ze swoim postrzeganiem symboliki składowych utworu. Chce poruszać subtelne emocje i tworzyć unikalne, surrealistyczne sytuacje. Tematem realizowanych projektów jest (być może) tęsknota za bliskością z naturą i drugim człowiekiem, wobec postępującej cyborgizacji i cybernetyzacji.

Na co dzień akompaniuje do lekcji tańca klasycznego, uczy rytmiki, kreśli projekty architektoniczne, improwizuje na fortepianie. W artystycznych działaniach wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze swojego doświadczenia zawodowego, życiowego oraz wykształcenia (Studia Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej oraz Rytmiki na Akademii Muzycznej w Poznaniu).

Ważniejsze realizacje: „PoPolytope” we współpracy z CK ZAMEK w Poznaniu, „Chmury” – I edycja Fresh Zone w ramach Festiwalu Sztuk Wizualnych Art Boom w Krakowie, „Ptasie radio” – 9. Przegląd Sztuki Survival we Wrocławiu, „Co w trawie piszczy” – XXVI Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, „Do widzenia / do usłyszenia” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

« Wróć do listy artystów
Wspieraj festiwal na ZBIERAM.PL

Partnerzy, sponsorzy, sympatycy

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Patronat medialny